Skip to content

Ospa: geniusz, szaleństwo i tajemnice kiły

1 rok ago

516 words

Ospa Deborah Hayden: Geniusz, Szaleństwo i Tajemnice Kiły to biografia infekcji, która fascynowała i denerwowała klinicystów od ponad pół tysiąca lat. Książka jest repozytorium wszystkiego, co zostało zapomniane o złowrogiej bakterii i chorobie, która była jego spuścizną. Jest to także kompendium tego, co Hayden określa jako zawoalowane objawienie kiły, które można znaleźć w intymnych szczegółach życia sławnych ludzi, jeśli ktoś szuka z wystarczającą determinacją i wigorem. Przede wszystkim książka dostarcza pożywienia dla wyobraźni. Wyobraź sobie książkę napisaną przez właściciela firmy zajmującej się marketingiem bezpośrednim, dotyczącą historii, mikrobiologii, patogenezy, objawów klinicznych, diagnozy i leczenia jednego z najbardziej enigmatycznych zaburzeń rodzaju ludzkiego. Autor nie ma formalnego wykształcenia medycznego, ale zebrał wystarczające doświadczenie w dziedzinie syfilologii z bogato ilustrowanych książeczek medycznych z XIX i początku XX wieku napisanych w języku niezwykle przystępnym dla laika , aby zakwalifikować ją do wykładu klinicystów i recenzowanych czasopism medycznych. o tym, co nazywa błędnymi założeniami na temat choroby, która nie jest już znana w praktyce klinicznej . Wyobraź sobie, że ten sam autor bada historię przypadków wielu znakomitych osobistości poprzez selektywną soczewkę możliwej diagnozy kiły i, od czasu do czasu, znajdując dowód na jedną chorobę, którą zna dogłębnie.
Wyobraźcie sobie pojęcie, które Hayden nazywa twórczą euforią , zgodnie z którą syfilityczka była często nagradzana, w rodzaju faustowskiej umowy na przetrwanie bólu i rozpaczy, przez. . . zelektryzowana, radosna energia, gdy wielkoduszność doprowadziła do nowej wizji. Beethoven ją miał. Guy de Maupassant też. W rzeczywistości Hayden mówi, że literacki skok Maupassanta z przeciętności w 1876 r. Do najwyższego mistrzostwa w opowiadaniu w 1880 r. Mógł być wynikiem olbrzymiej stymulacji komórek mózgowych przez tego, co biograf Robert Sherard określił jako miriady spirali w kształcie uszu, które wędrują tam iz powrotem. Ponieważ Vincent van Gogh popełnił samobójstwo, mówi Hayden, nie wiemy, czy doświadczył ekstazy i nędzy sceny, która poprzedza niedowład, kiedy malował z taką intensywnością w ostatnich miesiącach jego życia. życie. Trzeba się zastanowić, czy agonia i ekstaza Michała Anioła stanowią kolejny przykład twórczej euforii. Kiła Friedricha Nietzschego nie została jeszcze potwierdzona pod obiektywem selektywnym domniemanej diagnozy , mówi Hayden. Jednak książki o kiłach, które Hayden oparł na pisaniu Pox, mówią nam, że ostatnie przejawy zdrowia psychicznego przed postawą otępienia paretickiego mogą charakteryzować się mistyczną wizją, proroctwem mesjańskim, wspaniałą samodefinicją, jasnością wypowiedzi, i skrajne odhamowanie, przy zachowaniu doskonałej precyzji formy. Czy można prosić o lepszy opis późniejszych dzieł Nietzschego.
Wydaje się, że Oscara Wilde a odmówiono korzyści z syfilitycznej euforii, najprawdopodobniej Hayden mówi, ponieważ została skutecznie opróżniona przez litr brandy dziennie . Ale nie Karen Blixen, która napisała Siedem gotyckich opowieści, Zimowych opowieści i Afryki pod pseudonimem Isak Dinesen
[hasła pokrewne: marianna durczok wikipedia, dentysta toruń cennik, psycholog warszawa cena ]
[więcej w: marianna durczok wikipedia, geriatra wrocław, zatoxin pulmo ]

0 thoughts on “Ospa: geniusz, szaleństwo i tajemnice kiły”

  1. Niedoczynność tarczycy to dość uciążliwa choroba i trzeba brać leki praktycznie cały czas

  2. Oprócz tego że masz problemy z tarczyca to prawdopodobnie cierpisz na tężyczkę utajona