Skip to content

Ospa: geniusz, szaleństwo i tajemnice kiły ad

1 rok ago

350 words

Syfilis, jak utrzymywała, sprzedała swoją duszę diabłu za umiejętność opowiadania historii. Teraz wyobraź sobie jasną, delikatną bakterię, która może dyktować, dlaczego wspaniali ludzie robią to, co robią, określając w ten sposób przebieg wydarzeń na świecie. Ta bakteria mogła sprawić, że Flaubert stał się pisarzem, a nie prawnikiem, a Hitler przyspieszył wysiłek wojenny poza rozumem na końcu, z obawy, że jego serce może w każdej chwili zalecieć śmiertelnym tętniakiem luetycznym.
Na koniec wyobraź sobie książkę poświęconą przywożeniu syfilisu ze skrzydeł biografii, książkę, w której dowody uzyskane z kont czwartej ręki, legendy i dzieł fikcyjnych są ułożone tak wysoko na boku wielkiej ospy, że nawet negatywny test Wassermanna nie może przechylić równowagę na korzyść jakiejś innej choroby. Wyobraź sobie, jak trudno jest zdiagnozować u pacjenta chorobę inną niż Wielki naśladowca , jeśli jest to jedyna choroba, jaką znasz. Bo jeśli twoim największym atutem, jako samozwańczej syfilogisty, jest gorliwość, pasja i wytrwałość w dążeniu do choroby, która przeciwstawia się diagnozie na każdym etapie, z pewnością znajdziesz syfilis, gdziekolwiek spojrzysz: w Baudelaire, Schubert, Schumann, Joyce, Kolumb, Daudet, Poe, Gaugin, Churchill (Randolph), Al Capone, Iwan Groźny, Manet, Idi Amin, Darwin, Donizetti, Dostojewski, Lenin, Meriwether Lewis, Mozart, Robert Mugabe, Napoleon, Paganini, Rabelais, Stalin, Tołstoj i Woodrow Wilson. Zobaczysz to w jakiejkolwiek dziwactwie – przymusie zakupów Mary Todd Lincoln i melancholii i hipochondrialnej szczurzej Abe – oraz w każdej biednej, zmarłej duszy, której śmierć wytworzyła nawet cień diagnostycznej pomyłki.
Jeśli potrafisz to sobie wyobrazić, masz pomysł na to, co czeka cię w Pox: Geniusz, Szaleństwo i Tajemnice Kiły. Egzotyczne kwiaty spekulacji kwitną tu bujnie. Jeśli Oscar Wilde miał rację, kiedy powiedział, że historia to tylko plotki , to Pox jest historią w najlepszym wydaniu.
Philip A. Maćkowiak, MD
Veterans Affairs Maryland Health Care System, Baltimore, MD 21201

[więcej w: odbudowa zęba po leczeniu kanałowym, dentysta toruń cennik, ceny leków na receptę ]
[podobne: cervicitis chronica, dietosfera, antybiotyk amotaks ]

0 thoughts on “Ospa: geniusz, szaleństwo i tajemnice kiły ad”